Alfred Priess

Alfred Priess

Touché, samowystarczalny maszt oświetleniowy z aluminium.

Innowacyjny maszt z ogniwami słonecznymi

      

Touché od firmy Alfred Priess:

Maszt oświetleniowy przyszłości jest samowystarczalny – i wykonany z aluminium.

 

W połączeniu z konferencją klimatyczną w Kopenhadze, duńska firma Alfred Priess przedstawiła propozycję masztu oświetleniowego przyszłości. Wykonany z aluminium maszt jest samowystarczalny, dzięki połączeniu ogniw słonecznych, akumulatora i lamp diodowych.

 

Innowacyjny maszt z ogniwami słonecznymi, Touché, rozbłysł podczas konferencji klimatycznej pod koniec 2009 r., gdyż zawierał siedem ekologicznych technologii w jednym rozwiązaniu. Ogniwa słoneczne rozmieszczone wzdłuż całego masztu z wyciskanego aluminium zapewniają ilość energii wystarczającą dla jednego masztu, czyniąc go samowystarczalnym. Dzięki zintegrowanemu akumulatorowi jest nawet możliwe gromadzenie energii.

 

„Nareszcie można było stworzyć projekt z czystym sumieniem...' – powiedział Alfred Priess o maszcie oświetleniowym z zerowym śladem węglowym, który zaprojektował architekt, Bjarne Schläger, wraz z firmą Alumeco jako doradcą w zakresie aluminium.

 

Pomysły, rysunki i obliczenia

Firma Alfred Priess od wielu lat dostarcza maszty oświetleniowe dla ulic i alei, skwerów i placów, wykonane często z materiałów tradycyjnych, takich jak stal i drewno. Z tego względu, aluminium jest dla firmy Alfred Priess całkiem nowym materiałem do pracy:

 

– Alfred Priess osobiście nadzorował część techniczną i zwrócił się do firmy Alumeco, ponieważ maszt miał być wykonany z wyciskanego aluminium. Odbyliśmy spotkanie, na którym klient opowiedział nam o projekcie i podzielił się pomysłami.

 

– Ze spotkania zabraliśmy rysunki, które były podstawą do dalszych przemyśleń, szkiców i obliczeń. Następnie, zoptymalizowaliśmy wszystkie elementy aluminiowe. Optymalizacje skutkowały obniżeniem cen i podwyższeniem jakości produktu – stwierdził Anders Kildevæld, koordynator ds. sprzedaży w firmie Alumeco, na temat prac nad Touché.

 

Przyszłościowy i zrównoważony projekt

Pod względem konstrukcji i zastosowania materiałów nadających się do ponownego wykorzystania, projekt Touché jest zarówno przyszłościowy, jak i zrównoważony. Trzon masztu jest wykonany z aluminium. Elastyczne ogniwa słoneczne są rozmieszczone na maszcie i zintegrowane bezpośrednio w jego konstrukcji. Na ogniwach słonecznych umieszczono rurę akrylową w celu ich zabezpieczenia. Element świetlny jest oparty na technologii diodowej, umożliwiając prawidłowe oświetlenie:

 

- Touché nie zawiera przewodów. Wystarczy zamontować maszt w nasłonecznionym miejscu. To takie proste! W ten sposób Touché może być użytkowany wszędzie i ma olbrzymi potencjał, również pod względem możliwości eksportu. Obecnie opracowujemy kolejną wersję masztu z nowymi optymalizacjami – powiedział Anders Kildevæld.

Fakty dotyczące Touché
 • Wyciskane aluminium
 • Zerowy ślad węglowy
 • 18% ogniw słonecznych pokrywa całą długość masztu
 • 100% materiałów nadających się do ponownego wykorzystania
 • Brak kabli („podłącz i używaj')
 • Zintegrowana kontrola oświetlenia, która włącza maszt po zmroku.

 

Obejrzyj naszą galerię zdjęć:

 • Maszt z ogniwami słonecznymi – wykonany z aluminium
 • Aleja na konferencji klimatycznej w Kopenhadze
 • Alfred Priess
 • Alfred Priess
 • Konferencja klimatyczna