Hans E. Madsen

Zastosowanie profilów aluminiowych w projektowaniu systemów oświetlenia

Sala sądowa, Zelandia

Konstrukcja i oświetlenie

 

Oświetlenie stosowne do przestrzeni i majestatu sądu.

 

Artysta Hans E. Mdo sali sądu w Nowej Zelandii adsen z Kopenhagi zyskał sławę dzięki swoim artystycznym instalacjom z oświetleniem i został poproszony o zaprojektowanie unikatowych lamp do sali sądu Zelandii. Wybrał rozwiązanie, którego część stanowi aluminium.

Hans E. Madsen zaprojektował koncepcję oświetlenia witryn sklepowych Nørgaard w Strøget (Kopenhaga). Instalował światła na festiwalu w Roskilde. Opracowuje lampy do konstrukcji w duńskim metrze, gdzie muszą jednocześnie spełniać rolę oświetlenia roboczego i dekoracji. Ponadto, zaprojektował lampy dodo sali sądu w Nowej Zelandii :

 

„Wszystko jest projektowane do jednego określonego miejsca albo pomieszczenia, dlatego zawsze muszę odwiedzić i zobaczyć to miejsce, aby zyskać pogląd na to, jak moje lampy i instalacje powinny je uzupełniać' – powiedział Hans E. Madsen o swojej metodzie pracy, respektowaniu przestrzeni, otoczenia i funkcji –

 

„Zastosowałem tę metodę do lamp dla sali sądu i opracowałem dwie duże lampy i jedną mniejszą lampę typu okrągłego. Okrągły kształt odzwierciedla ideę artysty, w której sala sądu jest niczym mityczny okrąg wieców, w którym spotykali się ludzie. Ponadto uważam, że artysta-dekorator powinien pozostawić surową stylistykę, w której oświetlenie odzwierciedla cel pomieszczenia.

 

Fornir na aluminium

Gdy projekt zaczyna przybierać kształty, czas na wybór odpowiednich materiałów:

 

„Uwzględniam preferencje i wybory architekta. W tym przypadku wybrałem zastosowanie forniru w górnej części lamp wykonanych z aluminium. Gdy otrzymałem to zlecenie, wysłałem kilka zapytań dotyczących aluminium' – powiedział Hans E. Madsen, którego studio Fabrikken for Kunst jest zlokalizowane na wsypie Amager

 

– „Po krótkich poszukiwaniach w Internecie, znalazłem dostawcę aluminium – firmę Alumeco, która zgodziła się wspomóc mnie w tym mocno indywidualnym projekcie'.

 

 

Inspiracja dla innych projektów

– „Natychmiast nawiązaliśmy dobry dialog i firma Alumeco szybko zaproponowała mi sposób realizacji projektu. Model, który otrzymałem od firmy Alumeco był bardzo dokładny i wzbudził mój podziw.

 

Moim punktem wyjścia są zazwyczaj rysunki odręczne. Zostały one skorygowane przez grafika, a następnie dostarczone firmie Alumeco. W ten sposób rysunki były łatwe w zrozumieniu i uniknęliśmy wszelkich niepewności' – powiedział Hans E. Madsen. Współpraca z firmą Alumeco napełniła go inspiracją do kolejnych projektów, w których chce pracować z aluminium:

 

– „Chcę korzystać z aluminium w połączeniu z drewnem, betonem itd. Tutaj aluminium ma przewagę nad stalą, która ma zimny wygląd'.

 

„Zebrać wszystko razem...'

Peter Zierau, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie Alumeco opowiada o pracy nad lampami do do sali sądu w Nowej Zelandii oraz o współpracy z Hansem E. Madsenem:

 

– „Aluminium nie jest bardzo widoczne w lampach, w których zostało użyte do konstrukcji ramy w trzech częściach, wspornika transformatora, oświetlenia itd. Omówiliśmy wszystkie szczegóły z Hansem E. Madsenem na kilku spotkaniach, na których dyskutowaliśmy o pomysłach i zmianach konstrukcyjnych'.  

 

– „ Użyliśmy standardowych materiałów z naszego magazynu, które pocięliśmy, rozwalcowaliśmy i pospawaliśmy. Projekt wymagał również opracowania różnych innych opcji. Zrealizowaliśmy je wszystkie razem, we współpracy z siecią naszych poddostawców. Skorzystaliśmy z ich wiedzy, chociaż nasz klient wybrał tylko jednego dostawcę – firmę Alumeco.

 

Obejrzyj naszą galerię zdjęć:

  • Rozwiązanie z zakresu oświetlenia
  • Rozwiązania z zakresu oświetlenia
  • Rozwiązania z zakresu oświetlenia
  • Rozwiązania z zakresu oświetlenia