Stop 6026

Na tej stronie możesz znaleźć informacje na temat naszego stopu 6026. Ten stop charakteryzuje się krótkimi wiórami bez dużej zawartości ołowiu, tym samym spełniając wymogi normy RoHS. 

Stop 6026: Krótsze wióry o mniejszej zawartości ołowiu

Obróbka aluminium skutkuje powstawaniem wiórów, które mogą powodować problemy w maszynach wykorzystywanych podczas obróbki. Aby zminimalizować problematyczność związaną z wiórami, pożądane jest ich skrócenie w celu odpadania bez uciążliwych skutków dla maszyn.

Od wielu lat znany jest fakt, że dodanie ołowiu do aluminium tworzy stopy charakteryzujące się krótszymi wiórami.

„Podczas toczenia i frezowania aluminium, zazwyczaj powstają długie wióry, które przywierają do maszyny. Dodatek ołowiu sprawa, że wióry łamią się i odpadają od maszyny. Zapobiega to pogarszaniu parametrów dalszej obróbki w danej maszynie' – stwierdził René Christensen, menedżer ds. jakości w firmie Alumeco.

Od ołowiu do bizmutu

Po odkryciu pozytywnego wpływu ołowiu na właściwości stopu, dalszym zadaniem było ulepszenie wyjściowego stopu ołowiowego (6262) i redukcja zawartości ołowiu.

„Początkowo nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego substytutu. Pierwsze sukcesy odnieśliśmy przy kilkukrotnych próbach dodania bizmutu, który jest materiałem wykazującym niektóre właściwości ołowiu. Bizmut pozwala uzyskać efekty podobne do ołowiu, ale nie jest tak problematyczny, jak ten metal ciężki' – powiedział René Christensen i dodał:

„Kolejne ulepszenie produktu nastąpiło po wprowadzeniu normy RoHS z nowymi wymogami dotyczącymi zawartości ołowiu. Ponieważ na dzień dzisiejszy stop może zawierać maksymalnie 0,40 g ołowiu, dołożyliśmy dodatkowych starań, aby zmniejszyć jego zawartość'.

Stop 6026 jest całkowicie zgodny z wymogami dyrektywy RoHS

Dyrektywa RoHS jest przepisem europejskim, który zawiera wymogi dotyczące maksymalnej zawartości składników (np. ołowiu) w różnych metalach, m.in stopach aluminium stosowanych do urządzeń elektronicznych i elektrycznych. W odpowiedzi na dyrektywę RoHS opracowaliśmy stop 6026, który jest najnowszą wersją wspomnianego uprzednio produktu:

„W tym nowo opracowanym stopie podeszliśmy do sprawy w nieco inny sposób. Zgodnie z opiniami klientów sprawdza się on bardzo dobrze, a wióry z obróbki są łatwe w usuwaniu'.

Pomimo tego, że nowo opracowany stop zawiera dużo mniej ołowiu, niż jego poprzednik, to pole jego zastosowań jest nadal szerokie:

„Ponieważ jest to stop serii 6000, może być anodyzowany, stosowany na powierzchnie dekoracyjne, spawany itd. Jest giętki i może być obrabiany w różny sposób. Niemniej jednak, zalecamy frezowanie pierwszej, zewnętrznej warstwy materiału w przypadku stosowania do celów dekoracyjnych' – poradził René Christensen.

W kolejnych tabelach zestawiono właściwości, skład i parametry mechaniczne stopu 6026.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Informacje o RoHS