Anodowanie

Anodyzowanie

Element aluminiowy anodowany w 4 różnych kolorach.

Elektrochemiczna obróbka powierzchni, nazywana również anodowaniem, jest to proces powiększania naturalnej warstewki tlenkowej wytworzonej na powierzchni aluminium w kontakcie z tlenem.

Warstewka tlenkowa jest powiększana za pomocą prądu elektrycznego, co zwiększa trwałość powierzchni aluminium. Anodowanie może być również stosowane do celów dekoracyjnych, gdyż możliwe jest barwienie powierzchni anodowanej. Z estetycznego punktu widzenia, anodowanie zachowuje metaliczny wygląd powierzchni aluminium i czyni go bardziej jednorodnym.

Poniżej wyszczególniono informacje dotyczące procesu anodowania, jak również proponowane obszary zastosowań anodowanego aluminium w zależności od grubości warstewki tlenkowej.

 

Proces anodowania

Zgodnie z dołączoną ilustracją, element aluminiowy jest zanurzany w kąpieli elektrolitycznej, poprzez którą przepływa prąd elektryczny. Aluminium służy tutaj jako anoda w układzie elektrycznym, stąd też wywodzi się nazwa anodowania. W kąpieli elektrolitycznej jest wytwarzana warstewka tlenkowa, która zamiast na powierzchni metalu, jest wytwarzana w samym aluminium.

 

 

 

Grubość warstewki tlenkowej wyznacza zastosowanie

Poszczególne parametry kąpieli elektrolitycznej, np. temperatura, natężenie prądu i czas, wpływają na grubość warstewki tlenkowej. Grubość warstewki tlenkowej wyznacza obszar zastosowań aluminiowych elementów anodowanych:

 

Normalne anodowanie          
10 µm  Normalne obciążenia, wewnątrz budynków.                    
15 µm  Ciężkie warunki, wewnątrz i na zewnątrz budynków, suche i czyste powietrze.                 
20 µm  Normalne i duże obciążenia, na zewnątrz budynków, np. branża transportowa i budowlana. Bardzo duże obciążenia, z oddziaływaniem substancji chemicznych, wewnątrz budynków, np. branża spożywcza.
25 µm  Powierzchnia jest wystawiona na duże obciążenia w postaci środowiska korozyjnego lub ścierania              

Dobór grubości warstewki

W przypadku wątpliwości dotyczących grubości anodowania lub innych pytań dotyczących procesu, prosimy o kontakt z naszym wykwalifikowanym zespołem, którego członkowie chętnie podzielą się swoją obszerną wiedzą i pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.

 

Ilustracja procesu anodowania:

  • Anodyzowanie: Przygotowanie elementów aluminiowych
  • Anodyzowanie: Wstępna obróbka
  • Anodyzowanie elementów aluminiowych
  • Elementy anodyzowane